Pracuj-mądrze,-a-nie-ciężkoPracuj mądrze, a nie ciężko – by odnieść sukces musisz skoncentrować się na jakości pracy,a nie na jej ilości.

Zastanów się nad swoim sposobem pracy. Zaplanuj swoją pracę tak aby była efektywniejsza. Pracuj z pasją, nad tym co cię interesuje. Jeśli skoncentrujesz się na ważnych zadaniach, a nie na rezultatach takich jak awans, premia, samochód, dom itp., unikniesz frustracji, zniecierpliwienia i zniechęcenia. Każda praca ma jakiś cel. Cel ten musi być jasno określony. Powinien on zawierać w sobie czas zakończenia pracy, ale i korzyści dla ciebie. Realizując dany projekt, uczysz się nowej umiejętności, którą zawsze chciałeś posiąść. Zastanów się jakie konkretnie korzyści da ci jego osiągnięcie. Pozwoli to mądrzej przejść drogę do sukcesu.

Osiągniesz sukces jeśli zostaną spełnione trzy kryteria:

  • zaplanujesz do czego chcesz dojść,
  • osiągniesz to,
  • będziesz umiał się z tego cieszyć.

Nieodzowna w osiągnięciu sukcesu jest umiejętność koncentracji 
-czyli umiejętność skupienia uwagi na konkretnym zadaniu. Wiele osób ma z tym problem, ponieważ wiele dzieje się w ich otoczeniu – rozmowy innych osób, hałas z ulicy, płaczące dziecko, szczekający pies i wiele innych rozprasza naszą uwagę. Wielu czynników nie będziemy mogli wyeliminować, ale możemy nauczyć się koncentracji. Pomoże Ci w tym uprawianie sportu, np. bieganie, aikido, wspinaczka górska. Ciekawym sposobem na koncentrację może być rozwiązywanie krzyżówek, granie w gry planszowe lub karty. Można też robić coś charytatywnego, np. zostać wolontariuszem i pomagać osobom potrzebującym Znam przykład studentów, którzy wolontariacko pomagają dzieciom w nauce lub pracują w schronisku dla zwierząt. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, żeby jego mózg wykorzystał pewne obszary, dzięki którym łatwiej się skoncentruje nad innymi zadaniami w pracy.

Naucz się zarządzać swoją energią.
Nie rób kilku rzeczy na raz. Skoncentruj się na jednym celu. Naucz się też odmawiać osobom, które cię odciągają od wykonania zadania, które właśnie wykonujesz. Pamiętaj , że powrót do przerwanego zajęcia zajmuje średnio 11 minut.

Przeanalizuj swoją listę spraw do załatwienia i wyeliminuj z niej te,
-które niepotrzebnie pochłaniają twoją energię. Naucz się też delegować zadania, czyli zlecać część zadań innym osobom. Pamiętaj o odpoczynku w ciągu dnia. Nie będziesz efektywnie pracować jeśli przez wiele godzin będziesz zmuszał swój mózg do dużego wysiłku umysłowego. W niektórych firmach jest już nawet specjalne pomieszczenie do odpoczynku, a nawet można się na chwileczkę zdrzemnąć. Wystarczy na chwilę się wycofać i wyciszyć. Możesz patrzeć przez pół godziny w okno lub przez kilka minut mieszaj łyżeczką powoli herbatę.

Pośpiech i nadmiar obowiązków wywołują stres,
który zaburza pracę mózgu w obszarze odpowiedzialnym za procesy uczenia się. Po pewnym czasie prowadzi to do zamykania się w sobie, braku siły i depresji. Rozwój osobisty przestaje się liczyć.

Dzisiaj praca to nieodzowny element naszego życia,
nauczmy się bezboleśnie wplatać ją w swoje życie. Znajdźmy sobie zajęcie, które będzie naszą pasją. Będziemy czuć satysfakcję i wolność. Każde nawet małe zwycięstwo pozwoli umocnić w sobie poczucie własnej wartości i będzie motywacją do dalszego rozwoju.

Pracuj mądrze, a nie ciężko.
Czy to zdanie bardziej przemawia do osób młodszych, czy też już doświadczonych w pracy? Czy dotyczy osób pracujących na etacie, czy mających własny biznes? Czy są jeszcze jakieś elementy naszego życia, które pomogłyby każdemu pracować mądrzej?

Podziel się ze mną swoją opinią na ten temat.