Przepis-na-podróż-do-osiągnięcia-życiowego-celuPrzepis na podróż do osiągnięcia życiowego celu. Większość ludzi lubi podróżować. Z reguły marzymy o tym aby pojechać w konkretne miejsce. Marzymy o tej podróży, wyobrażamy sobie jej przebieg.

Podróż i pobyt w miejscu turystycznym będzie udane jeśli wszystko odpowiednio zaplanujemy i przygotujemy. Wyobraź sobie,że wybierasz się na urlop w góry. W drogę zamierzasz wyruszyć swoim samochodem.  Powinieneś się do tej podróży przygotować. Sprawdzić stan samochodu, zatankować paliwo, zapakować potrzebne rzeczy, załatwić rezerwację noclegów, itp. Musisz zastanowić się nad trasą podróży, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Warto też obliczyć czas podróży, aby dotrzeć na miejsce w wyznaczonej porze. Będziesz bardzo szczęśliwy, gdy dotrzesz na miejsce i rozpoczniesz swój wymarzony urlop. Będziesz mógł wreszcie poleniuchować, odpocząć na łonie natury, zregenerować swoje siły wypoczywając w miejscach o których marzyłeś. Nie stanie się tak tylko wtedy, gdy się rozmyślisz i zostaniesz w domu.

Zauważ miałeś na początku marzenie.

Później zrodziła się w Tobie chęć urzeczywistnienia tego marzenia, a więc postanowiłeś sobie za cel pojechać z rodziną nad morze. Musiałeś też zaplanować swoje czynności, które pozwolą Ci dojechać w góry w wyznaczonym terminie. Musiałeś wsiąść w auto, przekręcić kluczyk w stacyjce i ruszyć. Najpierw na jedynce, potem na dwójce i kolejno na coraz większym biegu.

Podobnie jest w Twoim życiu i w pracy zawodowej (w biznesie). Jeśli o czymś marzysz, musisz zacząć chcieć urzeczywistnienia tego marzenia, a potem uwierzyć, że ono się spełni. Następnie musisz zaplanować swoje działania, które są niezbędne do tego, aby marzenie się spełniło. Nie ma złotego środka w tego typu postępowaniu, ale zaciekawiła mnie metoda nazywana strategią Vonneguta. Kurt Vonnegut był amerykańskim pisarzem, który swoje książki pisał od tyłu. Rozdział pierwszy pisał jako ostatni w kolejności.

Na czym polega ta strategia?

Musisz przygotować notes i długopis. Ponumeruj kartki od 1 do 9. Na 9 stronie napisz 5 lat, na 8 stronie 4 lata, na 7 stronie 3 lata, na 6 stronie 2 lata, na 5 stronie rok, na 4 stronie 6 miesięcy, na 3 stronie 1 miesiąc, na 2 stronie tydzień, a na pierwszej stronie dziś. Następnie zastanów się jaki cel chcesz osiągnąć ( miejsce do którego jedziesz). I zapisz go na 9 stronie.  Aby to było możliwe musisz osiągnąć pewne umiejętności, kompetencje, wiedzę itd. Zapisz je na kolejnych kartkach w sposób chronologiczny. Stworzysz w ten sposób realną drogę, która zaprowadzi Cię do urzeczywistnienia celu. Pozostaje Ci tylko wykazać się konsekwencją i wytrwałością, a są to cechy niezbędnie konieczne aby cokolwiek w życiu osiągnąć. Jeżeli Twój cel „podróży przez życie” wymaga dłuższego terminu realizacji, np. 10 lat lub jest jeszcze bardziej odległy to napisz go w swoim notesie. Rozpisz go na kartkach od  ostatniego etapu do pierwszego. Możesz też przeznaczyć na rozpisanie swojej drogi więcej kartek niż 9.

Przykład:

Mój cel: za 10 lat wprowadzam się do nowego i gotowego (a więc także umeblowanego domu) o pow. 300 m kw. zbudowanego na działce o pow. 0,5 ha, a podróżuję własnym mercedesem klasy S.

  • Jest rok 2023 – wprowadzam się do domu wartego (obecnie) ok. 1000 000 PLN, zbudowanego na działce o wartości ok. 50 tys. PLN, w moim garażu stoi mercedes klasy S..
  • Pytanie do mnie: co się musi zdarzyć wcześniej (np. 2 lata wcześniej) abym w roku 2023 mogła wprowadzić się do takiego domu i jeździć takim samochodem?
  • Jest rok 2021– muszę mieć działkę i ew. pozwolenie na budowę, muszę mięć odpwiednią ilość pieniędzy na sfinansowanie budowy (i utrzymanie domu). Aby mieć takie pieniądze, co powinnam  robić: prowadzić nieźle prosperujący biznes, lub mieć dobrą posadę na etacie, albo posiadać takową zdolność kredytową. W każdym przypadku moje zarobki powinny oscylować wokół 50 tys. PLN
  • Pytanie do mnie: co się musi zdarzyć wcześniej (np. 2 lata wcześniej) abym w roku 2021 miała taką działkę budowlaną i takie zarobki o jakich mowa wyżej?
  • Jest rok 2019 – powinnam wiedzieć gdzie i jakiej działki szukam i posiadać przynajmniej część pieniędzy na jej zakup (lub odpowiednią zdolność kredytową). Moje zarobki powinny kształtować się na poziomie 20 – 30 tys. PLN (tutaj dobrze byłoby określić dokładniej sytuację zawodową). Już mam mercedesa klasy C.
  • Pytanie do mnie: co się musi zdarzyć wcześniej (np.3 lata wcześniej) abym w roku 2019 mogła osiągnąć opisane wyżej rezultaty zawodowe i finansowe?
  • Jest rok 2016 – moja sytuacja rodzinna, zawodową, itd. – im więcej szczegółów tym lepiej, które mogą mieć wpływ na osiągnięcie zamierzonego celu zaplanowanego na rok 2019.

Procedurę powtarzamy cofając się o kolejne 1 – 2 lata, potem o kolejne 1 – 2 lata, itd. Ostatni rok (2013) rozpisujemy z odstępami: 0,5 roku, 3 mies., 2 mies., tydzień, 1 dzień, dzisiaj.

 Ja już napisałam swoją drogę do osiągnięcia celu i Ciebie zachęcam. Życzę Ci abyś wybrał się w „podróż życia” i dotarł do swego celu.

Czy uważasz, że strategia Vonneguta jest warta zastosowania? Wyraź swoją opinię poniżej.