Zjedz ten tortZjedz ten tort – Rytuał szczęścia ( 15 kawałków tortu zwanego szczęściem).

 1. Wstawaj wcześnie rano – nastaw budzik na taką godzinę, żebyś mógł ok. 10 min podziękować za dobrą noc i poprzeciągać się, tak aby mięśnie po całonocnym odpoczynku zaczęły swoją pracę. Zauważ, że pies zawsze po drzemce przeciąga się, najpierw przód, a potem w tył.
 2. Wizualizuj swój dzień – zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie co w dzisiejszym dniu będziesz robił. Zobacz oczami wyobraźni w jakich będziesz miejscach, kogo możesz spotkać. Jeśli masz zaplanowane spotkanie, wyobraź sobie co będziesz mówił, jakim tonem, w jakim otoczeniu. Postaraj się zaprojektować w ten sposób cały dzień.
 3. Bardzo siebie kochaj – dziękuj Bogu za to czym cię obdarzył, za zdrowie i urodę. Stwórca tak cię zaprojektował, aby to było dla ciebie dobre. Pomyśl, że inni być może mają większe problemy niż mały wzrost, rude włosy, krzywe nogi czy jeszcze inną wadę. Wykorzystuj atuty, które masz
 4. Zdrowo się odżywiaj – zdrowa żywność, jak najmniej przetworzona, dostarczy twojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, mikro i makroelementów, witamin i enzymów niezbędnych do prawidłowego trawienia. Organizm dobrze odżywiony będzie zdrowy i sprawny. Jedz pięć posiłków dziennie: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Kolację zjadaj najpóźniej na dwie godziny przed snem ( ok. 20.00). Pamiętaj, że twoja wątroba musi mieć w nocy czas na regenerację i odtruwanie. Sen też będzie zdrowszy i wstaniesz rano wypoczęty.
 5. Systematycznie módl się (medytuj) – twój organizm potrzebuje ciszy i uspokojenia. Znajdź czas w ciągu dnia na chwilę zadumy. Wyłącz radio, telewizor lub udaj się w miejsce gdzie będzie cicho. Posłuchaj siebie, bicia swego serca, wewnętrznego głosu, zastanów się nad tym co cię dziś spotkało. Możesz porozmawiać z Bogiem jeśli umiesz się modlić. Możesz też posiedzieć w zupełnej ciszy nie myśląc o niczym. Wyłączyć się na chwilę od rzeczywistości. Twój organizm potrzebuje takiego zatrzymania się.
 6. Uwierz w siebie – uwierz, że jesteś wyjątkowy i nie ma drugiej takiej samej osoby. Skoro tak jest to masz w sobie siłę aby dokonać rzeczy wielkich. Twoje życie to wędrówka, podczas której dużo musisz się nauczyć i musisz pokonać wiele trudności. Pamiętaj, że masz w sobie energię dzięki której wszystkiemu podołasz.
 7. Uśmiechaj się – człowiek uśmiechnięty jest zdrowszy. Jaką energię wysyłasz taka do ciebie wraca, więc będziesz przyciągał do siebie również osoby uśmiechnięte i życzliwe. Chętniej rozmawiamy z osobą pogodną i uśmiechniętą.
 8. Daj sobie czas – jeśli się czegoś uczysz, bądź dla siebie cierpliwy. Ucz się małymi etapami, powtarzaj to co już zapamiętałeś. Pamiętaj ćwiczenia czynią mistrza.
  Twórz zdrowe nawyki – śpij ok. 8 godzin dziennie, zdrowo się odżywiaj, dbaj o swoje zdrowie, nie przeziębiaj się, uprawiaj jakiś sport, nie przesiaduj zbyt długo przed telewizorem i komputerem.
 9. Realizuj swoje marzenia – spełnienie marzenia jest nagrodą za trud i cierpliwość jaki wykazałeś podczas realizacji zamierzonego celu. Pamiętaj, że to marzenie jest jednym z motywatorów twojego postępowania. Każdy człowiek lubi nagrody, więc nagradzaj się i realizuj swoje marzenia.
 10. Naucz się czegoś nowego – człowiek całe życie się uczy, ale satysfakcja z tego, że czegoś nowego się nauczyliśmy podnosi naszą samoocenę. Jeśli np. zdasz egzamin na prawo jazdy, nauczysz się skakać ze spadochronem, nauczysz się prowadzić spotkanie biznesowe, czy jeszcze coś innego, to będziesz z siebie dumny.
 11. Otaczaj się osobami tobie bliskimi – twoi najbliżsi, czyli rodzina, dziewczyna, chłopak, kolega z pracy, partner biznesowy, to osoby, na których możesz zawsze polegać. Możesz ich spytać o radę, czy prosić o pomoc w potrzebie. Możesz się zwierzyć ze swoich zmartwień i podzielić radościami. To obszar pozytywnej energii, której każdy potrzebuje.
 12. Podaruj, otrzymuj, dziękuj – jest takie powiedzenie „ kto sieje wiatr zbiera burzę”. Jeśli kogoś czymś obdarujesz, nawet uśmiechem lub dobrym słowem to wróci do ciebie w dwójnasób. Nie bez przyczyny wiele firm zajmuje się też działalnością charytatywną. W ten sposób dzielą się swoim sukcesem i szczęściem.
 13. Rób to co kochasz, kochaj to, co robisz – jeżeli praca, którą wykonujesz jest twoją pasją, to nigdy nie będziesz chciał jej porzucić. Będziesz szedł każdego dnia z ochotą i entuzjazmem, będziesz chętnie rozwijał swoje umiejętności i się doskonalił. Z dumą będziesz o niej opowiadał i zarażał innych swoim entuzjazmem.
 14. Doceniaj własne osiągnięcia – naucz się chwalić swoimi osiągnięciami. Nagradzaj siebie drobnymi prezentami np. kup sobie ciekawą książkę, wypatrzoną na wystawie bluzkę lub wybierz się długi spacer po ogrodzie botanicznym. Możesz tą nagrodą objąć swoich najbliższych i np. wybrać się z nimi do wesołego miasteczka. Przykłady można mnożyć. Musisz wysilić się sam i wymyśl swoje nagrody. Pamiętaj jesteś jedyny w swoim rodzaju, drugiego takiego samego człowieka nie ma na Ziemi. Wszystko co osiągnąłeś to efekt ciężkiej pracy, wielu wyrzeczeń i poświęceń. Ciesz się z tego co już masz i ucz się dalej.
 15.  Szczęście jest jak tort.

Jeśli podzielisz go na 15 części i przyjrzysz mu się, wygląda pięknie. Jeśli na talerzyku będzie tylko jeden kawałek, to nie widać jak pięknie ustrojony był cały tort, bo do kompletu brakuje pozostałych kawałków. Do tego aby być szczęśliwym potrzebujesz wielu elementów. Postaraj się, aby  twój „tort szczęścia” zawsze prezentował się w całości i okazale.